Jak sformatować dysk

Co to znaczy??? O co chodzi??]

Już się interesowałem mam nawet zainstalowaną!

Jak masz oryginał system XP to napewno jest bootowalny.

Bootowalny - znaczy to, że bios płyty kompa potrafi uruchomić z danego napędu CD instalator tego systemu operacyjnego lub innego programu.

Jak coś nie wiesz wrzuć i poczytaj.

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Możesz użyć dyskietek startowych 1.44(bootdysków) do danego systemu.

Poczytaj - tu masz wszystko.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … opic=14270

Ale i tak się nie dowiedziałem co mam najpierw zainstalować na pustum kompie linuxa czy windowsa?? I jak to podzielić na parycje dla linucha bo on działa na innym systemi plików bo windows Xp jedzie na NTFS? Jak zna ktoś odp. na te pytania to było by super!!

Najpierw zainstaluj windows. Przy tworzeniu partycji dla niego zostaw na dysku wolne miejsce, które potem wykorzystasz na stworzenie partycji instalując linuksa. Ile miejsca potrzebuje linux? to już zależy od tego, jaką masz dystrybucję i jakie pakiety wybierzesz przy instalacji. Mi na przykład Mandriva Limited Edition 2005 zajęła ze wszystkim chyba 2 GB z kawałkiem, ale dałem większe partycje na zapas.

Teraz linuksa się instaluje prawie tak samo jak windowsa :slight_smile:

Dodam tylko, że często ludzie mają problemy z boot loaderem (Lilo albo Grub do wyboru). Sam nie wiem dokładnie jak je się ustawia, ale przed instalacją linuksa poczytaj o tym, żebyś przy instalacji już wiedział jak to ustawić.

Wiesz może gdzie?? Jak wiesz gdzie to daj linka. A czy jak będę miał zainstalowaną winde i włoże płytę z linuchem podczas bootowania się kompa to będe mogł se zaistalować tak bez żadnych problemów linucha??

Ja wiem! W internecie!

Se będziesz mógł.

tak jak kuz5 napisał: jesli ma sytsem plików NTFS i włoży sie dysk startowy systemu WIN98 to nie zadziała da komunikat: “ta aplikacja nie działa w Dosie” czy jakos tak

Nie mam doświadczenia w Windowsie XP ale na 98 robisz tak że wchodzisz do dosa przez wciśnięcie w odpowiednim momencie delete potem zmieniasz ustawienia w Advanced Cmos Setup tak żeby system czytał najpierw dyskietkę potem dysk twardy a na końcy płytę. zapisujesz ustawienia i komp uruchamia się ponownie następnie wpisujesz c: potem format i naciskasz T jeśli akceptujesz. Zaczyna się formatowanie i tak samo każdy dysk po kolei który chcerz sformatować. potem wpisujesz literę swojego cd-romu gdzie masz włożoną instalkę Windowsa i pisze np. e: enter cd win98 enter setup enter i zaczyna się instalacja Windowsa. Potem wystarczy wykonywać polecenia które wyświetlają sięna ekranie

no ale nie ma znaczenia jaki system instalujesz w 99,9% komputerach wchodzisz do biosu przez nacisniecie klawisza Delete :wink: :wink:

Wiem ale kolega chce wiedzieć dokładnie co zrobić więc opisałem mu to najdokładniej jak potrafię