Porady cz. 31 (Defragmentacja rejestru)

Witam:).

Defragmentować można dyski, jak i rejestr. Defragmentację rejestru powinniśmy przeprowadzać co kilka tygodni, co pozwoli na poprawienie, nawet w znaczny sposób “działalności” systemu operacyjnego.

Postępujemy tak:

A) “Wchodzimy” do trybu MS-DOS

B) Wpisujemy komendę: c:\scanreg/fix

*c - oznacza partycję na której znajduje się system operacyjny bo na niej najczęściej “stawia” się właśnie system. Oczywiście może to być inna partycja.

Cosik niedziala, moze cos zle wpisuje (raczej napewno cos zle wpisuje :slight_smile: ) a wiec jak mam c:\> to co mam dalej wpisać? Sorki za takie glupie pytanie ale jakos niejaze

Witam. Otóż napewno komenda ta działa pod systemami Windows 98 oraz Me…

I wszystko jasne ja mam XP :slight_smile:

Rozumiem. Wiesz, ja się staram raczej pisać o wszelkiego rodzaju poradach dotyczących systemów Windows 98 oraz ME. gdyż na takich systemach je miałem okazję sprawdzić.

Pozdrawiam. :slight_smile: .

Ja proponuje żebys dopisywał do jakich konkretnie systemów się porada odnosi :slight_smile: :slight_smile:

Tak też będę robił Pysiu :slight_smile: .

Pozdrawiam.

a jak zdefragmentować rejestr na XP?

Do defragmentacji rejestru w systemie Windows XP polecam program

Advanced Registry Doctor Pro 2.2 - http://www.elcor.net/download/ardpro.exe

Aplikacja ta naprawia również problemy związane z rejestrem. Polecam!

Pytam się, by sprawdzić, czy dobrze rozumuję: formatując rejestr, usuwamy z niego wszystkie klucze, tak? Niezależnie od tego, czy odnoszą się np. do zainstalowanego, czy też do nie istniejącego już na dysku programu?

Ale tu chodzi o defragmentacje a nie format :slight_smile:

Witam. Filozofie defragmentujemy Rejestr, nie formatujemy :slight_smile: .

Dzięki defragmentacji pozbędziemy się m.in wpisów po odinstalowanych programach.

Defragmentacja zmniejszy rejstr i tym samym spowoduje nieco szybszy rozruch systemu operacyjnego.

Tym razem ja czegoś nie rozumiem. O ile wiem defragmentacja powoduje ułożenie programów w odpowiedniej kolejności, by się szybciej uruchamiały. Defragmentator nie usuwa błędnych wpisów. Najlepszym sposobem na defragmentację rejestru systemu w grupie dosowej jest polecenie scanreg/opt, a nie fix. Fix, znaczy napraw.

Programy, które poleciliście należą do grupy tzw. tweekerów.

Wg mnie najlepszym, bo jednym z najprostszych jest RegCleaner.

Co do XP, to nigdy nie robiłem tego typu operacji, ale napewno trzeba wejść w konsole odzyskiwania. wpisz help, to prawdopodobnie znajdziesz polecenie uruchamiające optymalizatora rejestru. Poza tym można spróbować pogrzebać w necie. Wiem, że gdzieś był Faq z wszystkimi poleceniami dla konsoli odzyskiwania wraz z opisem.

Pozdrawiam

Witam chciałem się też spytam jeśli ja zastosuje tą komende w trybie MS-DOS to sobie nie popsuje windowsa czy to jest bezpieczne.

Nic sobie nie popsujesz - możesz tylko pomóc. :lol:

Witam. Otóż Bolo6 w zasadzie masz rację. Jednakże polecenie scanreg/fix wpływa również na działanie systemu Windows, poprzez “porządkowanie” i naprawę rejestru.

Polecenie scanreg/opt powoduje usunięcie niewykorzystanego miejsca w Rejestrze, co przyczyni się do jego optymalizacji.

Dlatego przyznaję Ci rację :smiley: .

Pozdrawiam.

Aha to teraz rozumiem to moge spokojnie teraz wpisać te komendy w trybie MS-DOS scanreg/fix i scanreg/opt wiedząc teraz że nic nie uszkodze. :slight_smile:

Dlatego proponuję użyć najpierw zewnętrznego czyściciela, a później rejestr zoptymalizować.

Ja polecam program Registry Compactor 1.0

A znajdziecie go tu: http://download.chip.pl/download_63932.html

W zwiazku z powyzszymi postami, mowie ze dziala na XP a na innych windowsach nie sprawdzalem.