2 pytania

witam,prostu z mostu:mam taki problem ze jak po starcie kompa wchodze do DOSa i chce wpisac “;” pojawia sie “ł” i inne polskie litery,jak “.” to “?” itd. co za tym idzie nie ‘wchodza’ komendy np.format c: ,wywala jakies “bad command or costam…” -i jak tu od nowa zainstalowac wina(xp HE)…?

przy okazji mam 2 pytanko

moze wiecie jak ‘spiąć’ dwa komputery(a napewno wiecie:) ).Jakby to mialo jakies znaczenie to na obywdoch kompach jest winxp HE

wesolego alleluja

Pyt 1) w pliku autoexec.bat masz linijkę

keyb pl,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2.sys

a powinno byc tak:

keyb pl,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd4.sys

Pyt 2) Nie wiem do końca o co Ci chodzi, po prostu musisz kupić dwie sieciówki, kable z przeplotem i połączyć, w win pojawi się odpowiednia ikonka na pulpicie i sprawa gotowa.

Nie wiem jak jest dokładnie w windowsie XP odnośnie tych literek i znaków. Ale w win98 sprawa wygląda następująco:

Znajdź plik autoexec i otwórz go w notatniku. Powinien tam być wpis:

keyb pl,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd4.sys

jeżeli we wpsie obok słowa keybrd widnieje liczba 2 zamiast 4 to należy ją zmienić na 4 i zapisać zmiany. Powinno być ok. Na 100% jest tak pod 98 a w XP myślę że powinno być podobnie. Nie poweim ci dokładnie jak bo w domu mam zainstalowaną 98 i nie mogę podpatrzyć :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Heh leonidas był o 4 min szybszy. Ale to tylko potwierdziło moją poradę pozdrawiam :smiley:

tym razem sie udało :smiley: Także pozdrawiam.

Można je spiąć bezpośrednio lub za pomocą HUB’a lub Switch’a.

Bezpośrednie połaczenie poprzez karty sieciowe np. skętką UTP kat. 5e. Końcówki RJ 45 zarabiasz jako Cross-Over tzn. wg właściwej kolejności kolorami.

Pierwsz strona kabla: (kolory kabli w skrętce)

pomarańczowo-biały

pomarańczowy

zielono-biały

niebieski

biało-niebieski

zielony

brązowo-biały

brązowy

Druga strona kabla:

zielono-biały

zielony

pomarańczowo-biały

niebieski

niebiesko-biały

pomarańczowy

brązowo-biały

brązowy

Za pomocą HUB’a lub Switch’a obydwie końcówki RJ 45 zarabiasz wg pierwszej strony kabla, ponieważ z reguły te urządzenia mają gniazda skrosowane, chociaż są HUB’y, które nie mają takich gniazd wtedy jeden z kabli robisz Cross-Over a drugi prosty tzw. Straight Through.

Komputery muszą być w tej samej “Grupie Roboczej”.

Prawdopodobnie można kupić już zarobione kable w sklepie.

Opisane powyżej, gdybyś chciał sam sobie takie kable zrobić, na pewno taniej.

Pozdrawiam

Golden Finger

Ewentualnie mozna polaczyc oba kompy kablem przez port LPT (koszt takiego kabla okolo 10zl), ale watpie ze to bedzie szybko dzailac z nowymi grami ehehe (Duke Nukem 3D i Doom smigal niesamowicie :lol:)

Żeby było więcej możliwości to można również połączyć dwa komputery za pomocą portów COM-COM lub LPT-COM. Nie wiem ile taki kabel kosztuje ale pewnie drożej niż kawałek zarobionej skrętki.

I jeszcze dorzucę info o możliwości połączenia dwóch komputerów za pomocą portów USB. Zaletami takiego połaczenia są: łatwośc podłączenia i przede wszystkim nie ma potrzeby rozkręcania obudowy. Wadą takiego połączenia jest wysoka cena i krótki kabel połaczeniowy około 1,8 m.

Pozdrawiam

Golden Finger