RX 590 wysoka temperatura, bardzo szybkie obroty wentylatorów

Witam
Powiedzcie proszę czy i ew. jak bardzo skopałem sprawę. Jakiś czas temu kupiłem od gościa z grupy na fb kartę RX 590 8 Gb za 400 zł. Początkowo po zamontowaniu softy (GPU-Z i MSI Afterburner) widziały kartę tylko w podstawowym stopniu, samo oznaczenie karty, sprzedający napisał że muszę zainstalować oprócz standardowych sterowników „Atimdagpatcher”, choć i to dopiero za drugą instalacją pomogło. Problem w tym, że karta czasem wpada w jakieś dziwne fazy, potrafi nawet w grze przeglądarkowej mocno wyć wentylatorami, o graniu w np. Dying Light 2 nie wspomnę, 82-83 stopnie i hałas. Zrobiłem teraz test na Furmark i wynik wstawiam w załączniku. Czy karta jest trefna i dałem się naciągnąć? Karta pracuje w towarzystwie Ryzen 5 5600G i 16 GB Ram

Może grzebany firmware na potrzeby koparki. Na www.techpowerup.com/ masz kolekcję wsadów do kart, może będzie do twojej. Zgraj sobie swój i wpakuj oryginalny, lub nowszy. Masz tam wszystko, co jest potrzebne, opisy, narzędzia i firmware. Zorganizuj sobie też jakąś dodatkową kartę, na inny slot jak ta nie odpali, to trzeba wstać albo z integry, albo z jakiejś dodatkowej na inny slot, lub 2 pcie, jak płyta ma, i przywrócić poprzedni.
Ewentualnie jakiegoś szrota na którym przywrócisz.

Raczej nie powinno być problemu, bo można na próbę uruchomić z nowym firmware bez wgrywania. Ale na wszelki wypadek to i ksiądz ma fujarkę.

Dziękuję serdecznie za odpowiedź i wskazówki. Na stronie były tylko dwa wsady, takie same. Pobrałem jeden z nich (z 2019 roku) i przeflashowałem sprzęt. Karta odpaliła po restarcie bez problemu, ale przy próbie uruchomienia gry system przywisł na chwilkę i komputer się zrestartował, dla świętego spokoju spróbowałem jeszcze raz z takim samym rezultatem :frowning: Wrzuciłem oryginalny wcześniej zapisany wsad i gra się uruchomiła. Znajdę gdzieś jeszcze jakieś inne wsady żeby popróbować?

A może kupiłeś tą samą kartę, która już była wielokrotnie zwracana do sprzedającego? Jeżeli ta karta to model od Gigabyte, a na dodatek wysłana w pudełku od MSI to by się zgadzało :slight_smile:

Karta najpewniej ma modowany BIOS, nie wiadomo czy BIOS został przygotowany pod względem zwiększenia osiągów, zakłamania specyfikacji karty czy np. zmiany parametrów zasilania. AMD w swoich sterownikach już jakiś czas temu wprowadziło weryfikację sygnatur oprogramowania BIOS dla kart z rodziny AMD Polaris. Jeżeli w trakcie weryfikacji wykryta zostaje zmiana w sumie kontrolnej wówczas system uruchamia sterownik bez akceleracji 3D i bez możliwości uruchomienia panelu zarządzania kartą. Patcher „Atimdagpatcher”, o którym pisałeś ma na celu wyłączenie tej weryfikacji i umożliwienie „normalnego” funkcjonowania karty ze zmodyfikowanym oprogramowaniem BIOS. Taka karta może jednak funkcjonować mniej wydajnie, mało tego - istnieje możliwość, że oprogramowanie BIOS zostało przygotowane w celu zakłamania specyfikacji technicznej karty, a karta RX 590 którą kupiłeś wcale nie jest tym modelem karty.

Jedynym rozwiązaniem, które umożliwi pozbycie się problemów byłoby wgranie oryginalnego wsadu BIOS do tej konkretnie karty. @wasabi1084 podał Ci odnośnik do sprawdzonego źródła, jeżeli BIOS z tego źródła nie wchodzi - obstawiałbym, że ta karta to wcale nie jest RX 590.